Wiara a psychoterapia

Podczas ubiegłego wtorkowego spotkania gościliśmy panią Mirosławę Majerowicz-Klaus, psychoterapeutkę, psycholog i seksuolog; założycielkę Leśniczówki Emaus, gdzie prowadzi poradnictwo oraz terapię małżeństw i par. Tematem konferencji była psychoterapia w świetle wiary i budowania więzi z Bogiem.

Psychoterapia jest ogromną pomocą dla osób pogubionych, pragnących z odwagą i mądrością wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Poprzez spotkania z psychoterapeutą człowiek uczy się rozpoznawać swoje emocje, nazywać zranienia, pokonywać lęki, postępować zgodnie ze swoim sumieniem, kontaktować się z ludźmi w sposób prosty i bezpośredni, słuchać komunikatów swojego ciała oraz świadomie planować przyszłość. Ten szeroki wachlarz nabytych umiejętności daje szansę nie tylko na szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą i ludźmi, ale także otwiera na drogę przyjaźni z Bogiem.
Trzeba nam jednak pamiętać, że psychoterapia zajmuje się ludzką psychiką i emocjami, zatem dotyka tylko jednego z trzech aspektów naszego człowieczeństwa: ciała, duszy i ducha. Pytania natury duchowej o sens życia i istnienia nie odpowie nam psychologia, są to już bowiem zagadnienia z dziedziny duchowości.