Medyczne aspekty cierpienia, ukrzyżowania i śmierci Jezusa

Na wczorajszym spotkaniu gościliśmy prof. Władysława Sinkiewicza, internistę, kardiologa i kierownika II Katedry i Kliniki Kardiologii CM UMK w Bydgoszczy. Pan profesor poprowadził dla nas wykład na temat medycznych aspektów śmierci Chrystusa.
Konferencja oparta była na wynikach badań Całunu Turyńskiego oraz na przykładzie chusty Weroniki. Pan profesor opowiedział o pierwszej fotografii Całunu, wykonanej przez Giuseppe Enriego , która stała się impulsem do szerokich badań. Współcześnie potwierdza się dużą zgodność wizerunku ukrzyżowanego człowieka z biblijnymi opisami cierpienia Jezusa Chrystusa. Ślady odbite na materiale wskazują na przedśmiertne biczowanie człowieka, obecność krwawego potu, ukoronowanie cierniem, a także przebicie prawego boku. Potwierdza się, że to odkryte Oblicze, nie mogło być namalowane ludzką ręką.
Ów obraz został nazwany przez świętego o. Pio “cudem czasów”. Puentą spotkania stały się słowa Benedykta XVI, zachęcające do tego, abyśmy wszyscy wzbudzali w sobie pragnienie poszukiwania Bożego Oblicza.