Credo – czy rozumiesz, co mówisz?

Podczas ostatniego spotkania wraz z o. Leonardem kontynuowaliśmy cykl o wyznaniu wiary. Tym razem skupiliśmy się na Kościele i tym, co to oznacza, że jest jeden, święty, powszechny i apostolski.
Kościół jest jeden i oznacza to, że został założony przez Chrystusa i jest niepodzielny. Głową Kościoła nie jest, jak można by przypuszczać Papież, ale właśnie Jezus Chrystus. Ojciec Święty to widzialna głowa Kościoła, wikariusz Chrystusa. Jedność Kościoła niszczy grzech. Gwarancją jedności są: wyznawanie wspólnej wiary, modlitwa, sprawowanie sakramentów i sukcesja apostolska. Niemożliwym jest dawanie tak Bogu i nie Kościołowi – nie da się przyjąć Chrystusa bez ciała, którym jest Kościół.
Świętość Kościoła związana jest z obecnością w nim Jezusa, to On jest źródłem świętości Kościoła. Powszechny natomiast znaczy tyle co pełny, zupełny, uniwersalny – posiada wszystko, co jest potrzebne do zbawienia. Dlatego zbawić się w Kościele jest najłatwiej i najszybciej. Sięga od początków do samego końca człowieczeństwa. Można powiedzieć, że Kościół jest tam, gdzie Duch Święty – do Kościoła należą wszyscy, którzy są otwarci na Jego działanie. W związku z mandatem misyjnym Kościoła każdy z nas jest powołany do głoszenia Chrystusa.
Apostoł oznacza „posłany” – Kościół apostolski jest zatem powołany do dzielenia się wiarą.