Wielki Post – czas przygotowania, który ma cel

W ostatni wtorek w naszym DA gościliśmy o. dra Kamila Paczkowskiego OFM, liturgistę i gwardiana klasztoru w Pakości. Ojciec Kamil wygłosił dla nas konferencję o liturgii Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego.
Tradycja postu przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego sięga II wieku, choć początkowo przyjmował on formę czterdziestogodzinną, a dopiero później czterdziestodniową. Okres przygotowania do Świąt Paschalnych ma charakter chrzcielny (w Wigilię Paschalną odbywały się chrzty katechumenów, nadal praktykuje się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych) oraz pokutny (treść czytań wzywa wiernych do nawrócenia). Podczas Wielkiego Postu dla podkreślenia jego wyjątkowego charakteru zakazane jest przystrajanie ołtarza kwiatami oraz organizowanie koncertów w kościele, muzyka organowa wykorzystywana jest wyłącznie do podtrzymania śpiewu.
Wielki Post kończy się wieczorem w Wielki Czwartek. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, przed którą tabernakulum powinno być puste, aby wszyscy wierni spożywali z tego samego ołtarza. W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii, jedynymi sprawowanymi wtedy sakramentami są spowiedź oraz namaszczenie chorych. Najważniejszym elementem wielkopiątkowej liturgii jest osobista adoracja krzyża. Wigilia Paschalna powinna rozpoczynać się w nocy liturgią światła przed kościołem. W tym wyjątkowym dniu zaleca się przyjęcie komunii pod dwiema postaciami.
Dziękujemy Ojcu Kamilowi za opowiedzenie nam o pięknie liturgii przygotowującej nas do Świąt Zmartwychwstania, które są fundamentem naszej wiary i najważniejszym momentem roku liturgicznego.