Wokół listów protopawłowych – spotkanie z o. Jakubem

W tym tygodniu biblista o. Jakub Waszkowiak na spotkaniu z cyklu o św. Pawle przybliżał nam kolejne zagadnienia związane z listami tego świętego.
Św. Paweł jest autorem trzynastu listów zamieszczonych w Nowym Testamencie. Co do siedmiu z nich egzegeci są zupełnie pewni autorstwa – nazywamy je zatem protopawłowymi (Rz, 1-2 Kor, Ga, Flm, Flp, 1 Tes). Pozostałe listy określane są jako deuteropawłowe (2 Tes, Tt, 1-2 Tm, Kol, Ef), ponieważ nie możemy potwierdzić, że to Paweł jest ich autorem. Niemniej zawarte w nich treści w pełni zgadzają się z nauczaniem świętego. Warto zauważyć, że obecnie nie uznaje się Pawła za autora Listu do Hebrajczyków, m.in. dlatego że Chrystus jest tam nazwany Arcykapłanem, a św. Paweł nigdy takiego określenia nie używał.

Spośród wszystkich listów Pawłowych cztery uznawane są za wielkie, najważniejsze w całym dorobku św. Pawła. Jest wśród nich Pierwszy List do Tesaloniczan – najstarsze pismo Nowego Testamentu, powstałe w Koryncie w 50 r. Jego głównym tematem jest Paruzja. Kolejnym z „wielkich” jest List do Galacjan, którego punktem kulminacyjnym jest nauka o usprawiedliwieniu przez wiarę. Arcydzieło i kwintesencję teologii św. Pawła stanowi List do Rzymian, powstały w Koryncie w 58 r. Najbardziej „radosnym” listem św. Pawła jest natomiast List do Filipian.

Dziękujemy o. Jakubowi za kolejne pełne treści spotkanie, które przybliżyło nam postać Pawła z Tarsu.