Synod Biskupów

Ostatnie spotkanie poświęciliśmy na podsumowanie Synodu Biskupów, który zakończył się 5 X. Zanim jednak zajęliśmy się tematami, o których dyskutowali biskupi, zaczęliśmy od podstaw. Dowiedzieliśmy się więc czym tak właściwie jest synod, jakie synody wyróżniamy (diecezjalny, prowincjonalny, plenarny i Biskupów), czym różni się synod plenarny od Konferencji Episkopatu Polski oraz synod od soboru. Synod Biskupów może obradować w trzech rodzajach sesji: zwyczajnej (co 3-4 lata; dotyczy spraw ogólnych, organizacyjnych i misji Kościoła), nadzwyczajnej (dotyczy naglących problemów) oraz specjalnej (dotyczy poszczególnych części świata lub krajów).

Kto „reprezentował” Polskę na ostatnim Synodzie? Arcybiskup Stanisław Gądecki, arcybiskup Henryk Hoser, biskup Jan Wątroba. Jednak na Synod, oprócz biskupów, zapraszani są też inni duchowni, siostry zakonne, „delegacja braterska” – chrześcijanie innych wyznań, a także świeccy (tzw. audytorzy). Mają oni możliwość wypowiedzenia się, dania świadectwa. I tak, wśród audytorów z Polski, znaleźli się państwo Pulikowscy.

Nad czym tak naprawdę debatowano (i nad czym my debatowaliśmy na ostatnim spotkaniu 😉 )? Nagłówki gazet i hasła w innych mediach mogły nam trochę zafałszować to, o czym rozmawiali biskupi. Pełen „tytuł” Synodu brzmiał: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. A poruszone zagadnienia to: rola rodziny w Kościele, świecie; formacja i duszpasterstwo małżeństwa; wspieranie przygotowujących do małżeństwa; ogólna pomoc Kościoła rodzinom oraz rodzinom rozbitym i osobom samotnym; osoby rozwiedzione a sakramenty; pomoc osobom homoseksualnym.