Młody i przystojny 🙂

emptyImage

Młody gwałtownik: Franciszek oczywiście był też młodym, jak my. Często działał pod wpływem impulsu, w porywie chwili (jak dobrze to znamy). W przypływie miłości do bliźnich wyniósł z domu kawał sukna na szaty dla biednych: niestety incydent ten skończył się dla niego wydziedziczeniem z rodu Bernardone. Jednak to wydarzenie zwieńczył Franciszek zupełnym oddaniem się Bogu, jako jedynemu Ojcu.

emptyImage

Święty Franciszek

Marzył o byciu sławnym rycerzem, wydawał na zabawy więcej pieniędzy niż powinien (trochę jak student 🙂 ), lubił się dobrze ubrać, a przede wszystkim był niesamowicie czuły na potrzeby drugiego człowieka. Usłyszał od Boga „Idź, odbuduj mój Kościół”. Poszedł za tym głosem, a jako „król młodzieży asyskiej” szybko pozyskał towarzyszy. Jest jednym z najbardziej inspirujących świętych, którego dewiza „Pax et bonum” do dzisiaj porywa rzesze ludzi na całym świecie.

emptyImage

Dobroć, łagodność, prostota – te cechy odzwierciedlają naszego patrona. Choć śnił o wojaczce, to nie siłą, a łagodnością zdobywał serca ludzi. Mężny i z uśmiechem na twarzy.

Transitus

Czyli nabożeństwo upamiętniające św. Franciszka – staramy się nie tylko naśladować Franciszka w życiu codziennym, ale również przez wszelkie, również artystyczne formy „zarazić” jego charyzmatem innych.

Franciszek zasłynął nie tylko ze swojej postawy żebraczej. Znany jest też jako wielki miłośnik zwierząt, święty, który mówił kazania do ptaków. To on zapoczątkował ideę „żywych szopek” i jasełek.