Prawne aspekty in vitro

We wtorek 14 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie tematyczne. Naszym gościem była prof. UAM dr hab. Joanna Haberko – prawnik, specjalistka w zakresie prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa medycznego, która zasiada w Komisji Bioetycznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Pani profesor w oparciu o ustawę o leczeniu niepłodności wprowadziła nas w tematykę stosowania medycznie wspomaganej prokreacji, czyli między innymi zapłodnienia in vitro. Temat ten, w czasach, w których coraz więcej par zmaga się z problemem niepłodności jest bardzo popularny. Budzi on liczne kontrowersje związane z dylematami moralnymi. Jest też źródłem dyskusji na temat prawa do poznania własnej tożsamości genetycznej.
Pani profesor przedstawiła nam, jak ustawa reguluje prawne aspekty stosowania in vitro, ale też zwróciła uwagę, jakie problemy niesie za sobą
stosowanie tej metody. Wykład był bardzo ciekawy, ale też bardzo trudny, bo dotyczył zagadnień bezpośrednio związanych z godnością człowieka.