emptyImage

Gorzkie Żale to polskie nabożeństwo powstałe na przełomie XVII i XVIII wieku w Warszawie. Pierwszy raz odprawiono je w kościele pw. św. Krzyża. Autorem pieśni jest prawdopodobnie ks. Wawrzyniec St. Benik, który w 1707 roku ogłosił je drukiem („Snopek Myrry z Ogroda Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiey Męki Syna Bożego […] rospamiętywanie”). Od początku odprawianie tego nabożeństwa łączono z adoracją Najświętszego Sakramentu – od Jego wystawienia rozpoczynano celebrację, następnie śpiewano wszystkie trzy części, po czym głoszone było kazanie pasyjne.

emptyImage

Akademickie Gorzkie Żale organizujemy od 9 lat. Naszym celem jest ukazywanie wciąż na nowo piękna tego nabożeństwa. W jego trakcie każdy może włączyć się w śpiew, ponieważ nie ingerujemy w linię melodyczną i tekst – pozostają one niezmienne, tradycyjne. AGŻ wpisują się w duchowość franciszkańską, nasz Patron kładł nacisk na dwa wydarzenia z życia Chrystusa – Narodzenie i Mękę. W poznańskim kościele franciszkanów wyrazem pierwszego jest (w Adwencie) największy żłóbek w Europie, a tego drugiego (w Wielkim Poście) właśnie nasze nabożeństwo.

emptyImage

Rzeźba Jezusa Frasobliwego autorstwa Małgorzaty Witaszak powstała specjalnie na AGŻ. W ikonografii jest to przedstawienie rozmyślającego Chrystusa w pozycji siedzącej, z głową opartą na dłoni. Odpowiada to chwili na Golgocie, tuż przed ukrzyżowaniem, ale figurę tę można także interpretować jako symboliczne streszczenie Męki Pańskiej. Pierwsze wizerunki Frasobliwego pojawiły się pod koniec XIV wieku w Niemczech, Austrii i Niderlandach. Stamtąd wizerunek Frasobliwego przeniknął do Polski, najpierw na Śląsk i Pomorze, potem zakorzenił w sztukach ludowych.

emptyImage

Relacje z Akademickich Gorzkich Żali można obejrzeć na kanale YouTube, a tutaj jedna z nich:


 

Odtwórz film

Wszystkie aranżacje z VIII AGŻ można odsłuchać na stronie.

emptyImage

 

 

 

Więcej informacji o Akademickich Gorzkich Żalach