Czystość w małżeństwie

W ubiegły wtorek w naszym DA gościł Daniel Szlag – mąż i ojciec, doktor biofizyki, pracownik naukowy, przedsiębiorca. Wspólnie z naszym gościem pochyliliśmy się nad tematem czystości w małżeństwie.


Spotkanie miało na celu pokazać, jak ważne jest poświęcenie czasu na pracę nad swoim powołaniem i troskę o zachowywanie czystości w relacji małżeńskiej. Bez włożonego w tę sferę wysiłku może być bardzo trudno wytrwać w wierności. Drogą do trwania w miłości do współmałżonka jest stawianie jego szczęścia i dobra ponad własnym. Pozwala to uniknąć traktowania osoby w sposób przedmiotowy, jako środek do zaspokojenia swojej przyjemności. Miłość małżonków, która jest z definicji przeciwieństwem „używania kogoś” wyraża się nie tylko we współżyciu seksualnym, ale także okazywaniu sobie czułości na różne sposoby. Czułość jest szczególnie ważna w okresach wstrzemięźliwości.
Spotkanie było bardzo wartościowym czasem, kiedy mogliśmy zastanowić się nad konkretnymi pytaniami dotyczącymi wspólnego pożycia jak: co wolno a czego nie, kiedy nasze postępowanie jest grzeszne, co zrobić aby nasz akt seksualny budował naszą więź, jak poukładać nasze relacje w trudnościach codziennego życia pomiędzy domem i pracą oraz wiele innych.