Znak iluminowany, o relacjach sztuki i literatury do Sacrum

We wtorek mieliśmy możliwość uczestniczyć w spotkaniu z panią dr hab. Bianką Rolando (artystką, ilustratorką, pisarką i poetką). Pani dr hab. Bianka Rolando jest również autorką grafik, które towarzyszyły nam podczas VII Akademickich Gorzkich Żali pomagając pełniej wejść w przeżywanie męki Chrystusa.
Tematem spotkania były różne podejścia do sfery sacrum w sztuce i poezji. Artystka opowiedziała, jak na przestrzeni lat były postrzegane dzieła o tematyce religijnej. Podczas spotkania zapoznaliśmy się z fotografiami wytworów popularnych i mniej znanych twórców, m.in. z : Carravagiem, Chagallem, Baconem czy rzeźbiarzem Antonim Rząsą.
Dowiedzieliśmy się, że współczesnym twórcom trudno jest konfrontować się ze światem zewnętrznym, gdyż nie da się uniknąć krytyki. W twórczości zazwyczaj nie dostrzega się głębi i piękna. Dziś rzeźbiarze, malarze, poeci chcą prowokować, szokować widza.
Niejednokrotnie ukazuje się w sposób brutalny wizerunki świętych czy scen z ukrzyżowania. Profesjonalni twórcy nie uznają wiary za atrakcyjny element w sztuce, dlatego w dzisiejszych czasach unika się przekazywania treści religijnych; nie wpisują się one w ramy ogólnie akceptowane.
Podsumowując konferencję, pani Bianka zachęciła, by jako widz nie zrażać się do współczesnej sztuki i poezji, ale starać się odnajdywać w niej pozytywne odniesienie do życia. Twórcy, chcąc być autentyczni, nie powinni ograniczać się do prowokującej twórczości, ale także prezentować to, co dla nich osobiście jest wartościowe, godne uwagi.