Spotkanie formacyjne o franciszkanizmie

Ostatnie spotkanie poprowadzili nasi kochani animatorzy, w mniejszych grupach pochyliliśmy się nad dwoma zagadnieniami oscylującymi wokół postaci św. Franciszka i duchowości franciszkańskiej.

Uczestnicy „pierwszego stopnia” zapoznali się ze specyfiką świata, w którym żył Biedaczyna z Asyżu. Obejrzeli prezentację o tym właśnie mieście i najważniejszych miejscach związanych ze św. Franciszkiem (bazylika, kościół San Damiano). Odświeżyli sobie także wiedzę historyczną o trudnościach z jakimi borykał się Kościół w średniowieczu (herezje, wyprawy krzyżowe) oraz jak zorganizowane było ówczesne społeczeństwo.

Natomiast uczestnicy „drugiego stopnia” – kontynuujący formację, poznali dwoje świętych franciszkańskich: św. Antoniego z Padwy (który de facto urodził się w Lizbonie) oraz mniej znaną bł. Helenę Enselmini, klaryskę. Św. Antoni czczony powszechnie jako patron rzeczy zagubionych, był świetnym znawcą Pisma Świętego i wykładowcą uniwersyteckim w Bolonii oraz Padwie, dokąd trafił pod koniec swojej ziemskiej wędrówki. Już za życia wokół jego osoby działy się liczne cuda, zdarzyło mu się nawet wygłosić kazanie do ryb, gdy chciał obudzić wiarę niesłuchających go ludzi. Jest najszybciej kanonizowanym świętym w historii Kościoła. W Padwie Antoni poznał bł. Helenę, która wstąpiła do klasztoru klarysek w wieku 12 lat, przez kilkanaście lat życia była sparaliżowana i niewidoma. Bardzo przyjaźnili się z Antonim, święty był jej spowiednikiem i kierownikiem duchowym.